poniedziałek, 6 grudnia 2010

Ubranka, które kochają dzieci

Ubranka, które kochają dzieci

Autorem artykułu jest Karma



Współcześni rodzice kupując ubranka dla dzieci kierują się innymi niż dawniej kryteriami. Wygodna, antyalergiczna odzież dla niemowląt, z systemem zapięć dostosowującym się do etapów ich rozwoju jest jedynym słusznym wyborem.

Niemal z dnia na dzień niemowlęta zwiększają swoje możliwości ruchowe a tym samym zmienia się tempo w jakim się obracają, siadają i przemieszczają. Na tym etapie najważniejsze jest zapewnienie dziecku komfortu – stworzenie warunków, gdzie może bez problemu funkcjonować wypróbowując nabyte przed chwilą nowe umiejętności. Dlatego wprowadza się wiele zabezpieczeń, które eliminują ryzyko grożnych upadków i skaleczeń. Mając poczucie, że stworzyło się idealne warunki rozwoju dziecka zapominamy często jak ważny jest strój w którym maluszek ma codziennie badać nieznane tereny i zdobywać nowe umiejętności. Dzieci uwielbiają raczkować, biegać i skakać lecz aby mogły to robić z pełną swobodą powinny być ubrane w wygodny strój, który nie będzie utrudniać "życia małego odkrywcy". Aby łatwiej dokonywać odpowiedniej selekcji wystarczy zastanowić się na jakim etapie rozwoju znajduje się aktualnie maluszek i w jaki sposób spędza dzień. Dostosowywanie konstrukcji ubranek do etapów rozwoju dziecka jest najlepszym rozwiązaniem aby zaoferować mu odzież, która zapewni wygodę.

Maluszki w pierwszym okresie życia do 6 miesiąca mają bardzo delikatna skórę ulegającą podrażnieniom. Aby zmniejszyć ryzyko zaczerwienienia i alergii należy przede wszystkim zwracać uwagę na materiały z jakich jest uszyte ubranko. Bawełna 100% z certyfikatem „Bezpieczne dla dziecka” jest gwarantem nie tylko jakości materiału ale przede wszystkim daje pewność, że barwniki użyte przy jej produkcji nie posiadają w swym składzie substancji toksycznych. Należy zwracać uwagę czy napy używane do zapinania stroju nie mają w swym składzie silnie uczulającego niklu. Na pierwszym etapie życia dziecko spędza większość czasu leżąc dlatego należy pamiętać aby nie zakładać ubranek z zapięciami na plecach lub np. kapturkami. Dzieci często odczuwają niepokój, gdy są przeciskane przez „czarną tubę” ubranka. Aby wyeliminować odczucie zaniepokojenia u malca należy pamiętać, że idealnym rozwiązaniem mogą być ubranka, które rozpinają się na całej długości i po ich rozłożeniu tworzą jedną powierzchnie tym samym umożliwiającą bezproblemowe ubranie maluszka. Dobrze zaprojektowany specjalny system zapięć umożliwia nawet najbardziej zabieganym mamom błyskawiczne i bezproblemowe ubranie małego szkraba.

W 6 miesiącu życia dziecko wkracza w kolejny etap, który można nazwać „ w ciągłym ruchu”. Raczkujący a później chodzący maluch jest nieustannie zajęty odkrywaniem świata i chłonięciem go wszystkimi zmysłami. Dzieci które właśnie nauczyły się chodzić szaleją wykorzystując nowo nabyte umiejętności. W tym momencie rodzic powinien zdać sobie sprawę jak bardzo zmieniły się potrzeby jego dziecka również te dotyczące ubranek. Nadal bardzo ważne jest aby materiał z którego są szyte był miękki i oddychający. Zmienia się dynamika z jaką rodzice ubierają dziecko – teraz najczęściej muszą to robić bardzo szybko gdyż mali entuzjaści życia nie mają czasu aby spokojnie leżeć i czekać na zapięcie wszystkich napek. Z tego właśnie powodu odzież dla starszaków powinna zmienić trochę swoja konstrukcję i mieć zminimalizowaną ilość zapięć – body, podkoszulki muszą mieć duże (rozpinane dekolty) a spodnie, spódniczki miękką gumkę w pasie, która łatwo dostosowuje się do obwodu talii. Dzięki takim fasonom ubranie dziecka może odbyć się w tempie ekspresowym. W tym okresie wzrasta również precyzja i chwytliwość rączek dziecka – w tym okresie wszelkie ozdoby doszywane do ubranek są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Kolorowe guziczki, kokardki i sznureczki bardzo łatwo stają się „interesującą zabawką” która po chwili może znależć się w ustach dziecka.

Ubranka dla dzieci starszych powinny być projektowane zgodnie z zasadą: ma być zdrowo, wygodnie i kolorowo. Najlepsze są proste fasony a systemy zapięć podążają za kolejnymi etapami rozwoju maluszków. Dzięki takim rozwiązaniom rodzic ubiera nawet najbardziej ruchliwego smyka dosłownie w kilka sekund. A co najważniejsze ubranka nie krępują ruchów dziecka i są dostosowane do jego rosnącego z dnia na dzień pędu do poznawania świata i zwiększających się umiejętności ruchowych. Dziecko w tak zaprojektowanej odzieży swobodnie biega i psoci.

Tak właśnie wyglądają ubranka, które kochają dzieci.

---

Karina Marfiak www.e-smoczek.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Co robić kiedy dzieci nie chcą w nocy spać

Co robić kiedy dzieci nie chcą w nocy spać.

Autorem artykułu jest krzysiek maszkiewicz



Podczas snu, wypoczywamy i pozyskujemy siły do działania. Po nocy bez zalecanej ilości snu, człowiek czuje się zmęczony i przybity. Tymczasem po dobrze przespanej nocy, czuje się rześki i pełen energii.Nic dziwnego zatem, że tak ważne jest dla rodziców, by ich dziecko spało w nocy. Wpływa to na życie całej rodziny.

Jeżeli maluch nie śpi w nocy

Nie zapalaj światła. Staraj się nigdy nie zagadywać dziecka czy też go absorbować.

Bardzo ważną rolę odgrywa odzież, w której usypia dziecko. Zatroszcz się, więc o to aby była to odzież wygodna i dobra jakościowo. Odzież dla dzieci którą nabywasz w sklepie powinna być opisana co do składu surowcowego. Warto więc go skontrolować przed dokonaniem zakupu. Zasadniczo im więcej bawełny w składzie surowcowym tym lepiej. Oryginalne piżamy dla dzieci w większości uszyte są z czystej bawełny, jednak warto jest się upewnić.
Kupując odzież dla niemowląt możesz również przetestować łatwość przebierania dziecka, aby szło to szybko i bezproblemowo.

W przypadku gdy Twoje dziecko musi zostać przebrane, staraj się to zrobić z jak najmniejszymi zamieszaniem.
Naucz dziecko, że nie powinno jeść ani pić, aby zasnąć i że nie należy jeść w nocy. Może się to wydawać trochę trudne, ale jest to pierwszy krok w kierunku nauczenia dziecka, że w nocy należy spać.

W przypadku gdy dziecko niespodziewanie płacze, upewnij się czy nie jest chore. Zdarza się, że potrzebuje jedynie poczucia bliskości. W takim wypadku wejdź do pokoju, by zapewnić mu wrażenie bezpieczeństwa, ale nie absorbuj jego uwagi.

W przypadku gdy to nie da efektu możesz dać dziecku napić się wody. Woda spełnia dwie funkcje. Jest potwierdzeniem, że dziecko nie powinno jeść w nocy, ale zarazem gasi pragnienie.

Uporczywie płaczące dziecko powinno mieć poczucie, że nie jest zostawione samo sobie. Nie musi to znaczyć jednak, że masz je dokarmiać lub bawić.

Pamiętaj, że w nocy dziecku ma być nudno, zatem nie rób niczego, co jest w stanie je ożywić.

Czy dziecko powinno spać w łóżku rodziców?

Czy dziecko może spać z rodzicami czy nie, zależy tylko i wyłącznie od nastawienia rodziców.
Niektórzy ludzie mają poczucie, iż jest to szkodliwe i zakłuca intymny czas razem.
Istnieje także większe prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt, gdy dzieci śpią z rodzicami, zatem nie powinno to być zalecane.
Wyjściem kompromisowym będzie postawienie łóżka niemowlaka w pokoju rodziców. W ten sposób dziecko będzie blisko rodziców nie będąc zarazem w ich łóku.

Rodzice powinni robić to, co uważają za słuszne dla nich i ich dzieci. Co jest do zaakceptowania i "normalne" dla jednej rodziny nie musi być takie dla innych.

Czy wszystkie dzieci śpią w nocy?

Większość dzieci przyzwyczaja się do tego relatywnie szybko. Z drugiej strony niektóre dzieci nie mogą przespać całej nocy, bez względu na to, co robią ich rodzice.

Jeżeli zatem martwi Cię, że Twoje dziecko ma problemy ze snem, zwróć się do lekarza lub pielęgniarki o poradę.

---

Odzież dla dzieci


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dolegliwości w czasie ciąży

Dolegliwości podczas ciąży

Autorem artykułu jest Twardy



Ciąża to czas cudowny, wiesz, że Twoje maleństwo jest tuż pod Twoim sercem. Dbasz o nie, chcesz, by wszystko było dobrze. Czasami jednak ciąża daje się we znaki. Mowa tu oczywiście o ciążowych dolegliwościach.

Podpowiemy jakie są najczęstsze i jak sobie z nimi radzić.

Na pierwszym miejscu są oczywiście mdłości i wymioty, przeżywa je co druga kobieta w ciąży. Dolegliwości te wytępują zazwyczaj rano i to głównie w pierwszym trymestrze. Odpowiedzialnym za ten stan jest hormon hCG, którego poziom we krwi jest wysoki. Doprowadza on do rozluźnienia mięśniówki przewodu pokarmowego oraz wyostrza powonienie. Mdłości także powodują stres, zmęczenie oraz nieprzespane noce.

Jak walczyć z tymi dolegliwościami?

Rano zaraz po przebudzeniu zjedź krakersa lub chrupki chleb, nie wstawaj od razu tylko chwilę poleż. Dopiero pół godziny później zjedz śniadanie. Pij dużo oraz unikaj takiego jedzenia, które powoduje mdłości. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli wymioty powodują spadek na wadze lub powtarzają się w ciągu dnia.

Częste siusianie

Ten problem też nie jest obcy kobietom w ciąży. Zwykle pojawia się na początku ciąży, ponieważ powiększająca się macica uciska pęcherz. Później przez jakiś czas sytuacja ta ulega poprawie, ale kłopot powraca około 36 tygodnia. Pomóc tu może ograniczenie wypijanych płynów wieczorem. Nie wolno także wstrzymywać moczu, może to spowodować zapalenie pęcherza. Jeśli, natomiast odczuwasz ból przy oddawaniu moczu, również powinnaś udać się do lekarza.

Wzdęcia

Jest kilka sposobów, by sobie z nimi poradzić. Na pewno nie powinno się spieszyć podczas jedzenia. Lepiej także nie objadać się w czasie posiłku tylko zjeść kilka mniejszych. Lepiej zrezygnuj z tych produktów, które powodują wzdęcia, a także z potraw smażonych oraz tłustych. Poczujesz się lepiej jedząc kefiry i jogurty, bakterie w nich się znajdujące wspomagają procesy trawienne. Także ruch pomoże Ci z wzdęciami, pozytywnie wpływa na trawienie.

---

Odwiedź koniecznie portal www.bedemama.info


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dieta przyszłej mamy. Bądź piękna w czasie ciąży

Dieta przyszłej mamy. Bądź piękna w czasie ciąży !

Autorem artykułu jest Wasz Sklep



Jednym z najważniejszych etapów z życiu każdej rodziny jest okres w, którym oczekuje ona na narodziny dziecka.
Spodziewasz się dziecka? Gratulacje! Ale co ze zbędnymi kilogramami?

We współczesnym świecie kobietom narzuca się nienaganny wygląd. Nowym hitem stał się obraz wysportowanej oraz smukłej przyszłej mamy. Kobiety nie potrafią poradzić sobie ze zmianami jakie zachodzą w ich ciele w okresie 9 miesięcy. Tym bardziej , że w mediach bombardowane są zdjęciami i przykładami szczupłych i pięknych aktorek spodziewający się potomstwa....

Odmawianie sobie ulubionego fast food to normalność, ale głodzenie się, gdy jesteś przy nadziei to paranoja. W Stanach o dziwo wiele młodych oraz wykształconych kobiet decyduje się na tak drastyczne kroki, nie bacząc na zdrowie przyszłego dziecka.
Jest oczywiste, że podczas ciąży nie można stosować diety odchudzającej. Mogłoby to narazić ciężarną na niedobory pokarmowe, zaburzyć przebieg ciąży i rozwój jej dziecka.
Jednak wiele kobiet podczas ciąży za dużo przybiera na wadze. Pytają one co powinnam zmienić w swoim żywieniu?
Kobiety w ciąży powinny stosować dobrze wyważoną dietę wspomagającą rozwój dziecka. Złe odżywianie oraz niedowaga prowadzą do obniżenia inteligencji ich przyszłej pociechy a także grozi niedorozwojem! Najmądrzejszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest udanie się do dietetyka. Taki lekarz zawsze pomoże odpowiednio skomponować dietę, która nie spowoduje, aż tak dużego wzrostu wagi przyszłej mamy. Wiele kobiet przybiera na wadze podczas ciąży. Zamiast jeść „dla dwojga", jedzą „za dwoje". Dieta ciężarnych kobiet pozwala na zwiększenie dziennego zapotrzebowania energetycznego od 300 do 500 kcal, w zależności od wagi wyjściowej. Generalnie kobiety chude przybierają na wadze nieco więcej niż otyłe. Aby zmieścić się w normach, kobieta może przytyć do 9 - 12 kg podczas trwania ciąży, czyli 1- 1,5 kg miesięcznie.
Oczywiście przyszłe mamy nie powinny samodzielnie stosować żadnych diet odchudzających! Należy za to unikać przejadania się, zwłaszcza produktami z dużą ilością tłuszczów i węglowodanów, czyli tłustymi serami, mięsami i wędlinami, rybami w oleju. Zaleca się ograniczenie do minimum jasnego pieczywa na rzecz ciemnego, jedzenia typu fast - food, słodyczy, w tym ciast, produktów cukierniczych, produktów mącznych. Bogate w tłuszcze i węglowodany produkty nasilają także zaparcia.
Oto kilka rad, które pomogą ci w utrzymaniu wagi bez negatywnego wpływu na rozwój twojego malucha.
Przede wszystkim, jeśli nie ma przeciwwskazań, można zastosować codzienną umiarkowaną aktywność fizyczną na przykład ćwiczenia gimnastyczne i spacery.

Jeśli rzeczywiście ciężarna spożywa za dużo kalorii, może zrezygnować ze spożywania niektórych produktów:
● Wszelkie ciasta i inne słodycze nie są w jej żywieniu potrzebne. Może z nich zrezygnować, a przynajmniej ograniczyć ich spożycie do 1 - 2 razy w tygodniu.
● Podobnie może potraktować potrawy typu fast food, jak hamburgery, frytki, hot dogi czy pizza. Może z powodzeniem wykluczyć je ze swojego menu.
● Również niektóre napoje bywają źródłem dużej ilości kalorii. Można zrezygnować ze słodzenia Herbaty, picia napojów typu cola, sprite, fanta i innych podobnych. Trzeba pamiętać, że soki owocowe również bywają bardzo kaloryczne. Jeżeli, więc ciężarna wypija więcej niż dwie szklanki soków owocowych dziennie, powinna je również ograniczyć. Polecam soki nie zawierające cukru, soki jabłkowe Rembowskich. Nie są to soki produkowane z koncentratu (NFC - Not From Concentrate). Właśnie takie soki w krajach rozwiniętych mają coraz większy udział w spożyciu soków, stanowiąc segment produktów określanych jako Top Premium.

Zainteresowanie sokami NFC jest dowodem na dojrzałość rynku polskiego konsumenta. Soki Produkowane są poprzez bezpośrednie wytłoczenie świeżych owoców na prasie przekładkowej. Soki Rembowskich nie są poddane klarowaniu, lecz pozostają mętne. Dzięki temu zawierają znacznie więcej przeciwutleniaczy (niezbędnych dla naszego zdrowia) niż soki klarowane.
Technologia ta wyklucza również stosowanie konserwantów . Soki nie posiadają dodatku cukru ani wody. Są wyłącznie pasteryzowane, dlatego takie soki jabłkowe to dobra alternatywa dla świeżych owoców.


● Kaloryczne są także chipsy i orzechy. Tradycyjne chipsy, które są niezdrowe i dostarczają dużo kalorii można zastąpić Beztłuszczowymi CRISPY. Dostępne są one w postaci suszonych plasterków z buraka, marchwi, pomidora i jabłka. Crispy, w przeciwieństwie do innych przekąsek nie zawierają tłuszczy, są niskokaloryczne, bezglutenowe, bogate w błonnik, bez konserwantów i polepszaczy smakowych. W wygodnym, opakowaniu, którego zawartość, w przypadku jabłkowego CRISPY jest równa wartości odżywczej dwóch świeżych jabłek.
Produkty te są naturalne i mogą być spożywane zamiast świeżych owoców i warzyw, co potwierdziły niezależne badania oraz przyznane certyfikaty. Badania kliniczne wykazały, że np. CRISPY z buraka działają ochronnie przy radioterapii nowotworów, hamują rozwój wielu z nich i podobnie jak burak są pomocne w leczeniu nadciśnienia, a także chorób układu krążenia.
Proponowane Państwu produkty uzyskały pozytywną opinie Centrum Zdrowia Dziecka, zostały również przebadane przez Instytut-Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka na zawartość glutenu i otrzymały opinię produktów bezglutenowych. W zależności od rodzaju owoców i warzyw, Crispy mogą spełniać różne funkcje. Jedne wzmacniają elastyczność i ogólną kondycję skóry, poprawiając zarazem jej koloryt, inne zwalczają wolne rodniki, pomagają oczyścić organizm z metali ciężkich i niebezpiecznych toksyn, jeszcze inne regulują prace przewodu pokarmowego poprawiając trawienie, zapobiegają otyłości oraz wspomagają odchudzanie.
Owoce i warzywa suszone metodą MIRVAC zachowują wszystkie walory odżywcze, mają naturalny wygląd, są smaczne i chrupiące..


Podstawowym zaleceniem jest także unikanie tłustych potraw. Należy wybierać chude mleko i jogurty, chude sery, wędliny i mięsa, a drób spożywać po uprzednim zdjęciu skóry. Trzeba
ograniczyć dodawanie tłuszczu do potraw, także do smarowania pieczywa.
Ważnym również składnikiem diety przyszłej mamy powinien być również kwas foliowy i żelazo.
Kwas foliowy, czyli witaminę B9, odkryto dość przypadkowo na przełomie lat 30-tych i 40-tych XX wieku, kiedy to zauważono, że na wywoływaną sztucznie u niektórych ssaków niedokrwistość, świetnym lekiem okazują się być... drożdże. Badania kontynuowano, aż okazało się, że drogocenny związek występuje w wielu produktach spożywczych takich jak lucerna, otręby czy szpinak, z którego wreszcie w 1941 roku wyodrębniono związek nazwany kwasem foliowym, czyli potocznie mówiąc - kwasem liściastym (od łac. folium - liść).
Witamina B9 jest jasnożółtą substancją łatwo rozpuszczalną w wodzie, ale uwaga -wrażliwą na wysokie temperatury i światło słoneczne. Pamiętać zatem musimy, że gotowanie, smażenie czy pieczenie produktów zawierających kwas foliowy znacznie obniża jego wartość.
Jak widać, dieta przyszłej mamy nie wymaga szczególnych poświęceń. Unikać należy niepełnowartościowych produktów, sztucznie przetworzonych, czy ewentualnie stwarzający zagrożenie zakażeniem bakteriami lub pasożytami. Bezwzględne ograniczenie dotyczy na pewno napojów alkoholowych. Odżywiając się racjonalnie i mądrze, kobieta może mieć pewność, że nie działa na szkodę własnego dziecka.

---

Wasz Sklep Zdrowa Tradycyjna i Ekologiczna Żywność ul. Koszykowa 20 Warszawa
http://www.waszsklep.com.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wpływ muzyki na rozwój dzieci

Wpływ muzyki na rozwój dzieci

Autorem artykułu jest Beata Kołodziejczyk



Okazuje się, że poprzez muzykę bardzo wcześnie możemy wspierać i stymulować zmysły dzieci, a przez to rozwijać ich wrodzone talenty. Odpowiednio dobrana muzyka pozytywnie oddziałuje już na dziecko w łonie matki, które od dwudziestego szóstego tygodnia słyszy rytm i melodię!
Nikt już dzisiaj nie kwestionuje, że muzyka wpływa na nasze nastroje i emocje, uspokaja, poprawia nastrój i rozładowuje stres, albo irytuje, pobudza agresje. Okazuje się, że poprzez muzykę bardzo wcześnie możemy wspierać i stymulować zmysły dzieci, a przez to rozwijać ich wrodzone talenty. Odpowiednio dobrana muzyka pozytywnie oddziałuje już na dziecko w łonie matki, które od dwudziestego szóstego tygodnia słyszy rytm i melodię!

Naukowcy, m.in. otolaryngolog prof. Alfred Tomatis, którzy badali wpływ muzyki na człowieka stwierdzili, że muzyka stymuluje rozwój mózgu i układu nerwowego. Muzyka słuchana w dzieciństwie ma wpływ na odbieranie bodźców dźwiękowych w ciągu całego życia, pomaga budować neuronalne drogi, które mają wpływ na naukę języków (także obcych), rozwój pamięci i poczucia przestrzeni. Odpowiednia muzyka poprawia koncentrację, powoduje wzrost kreatywności i zapamiętywania, ułatwia naukę czytania i pisania, podwyższa motywację, opóźnia objawy zmęczenia, harmonizuje napięcia mięśniowe, poprawia koordynację ruchową.

Terapeuci polecają wszystkim codzienne słuchanie muzyki. Okazało się, iż najlepiej stymulują mózg utwory Mozarta (stad termin „Efekt Mozarta” wprowadzony przez Dona Campbella) i chorał gregoriański – poprawiają także pamięć i koncentrację. Muzyka baroku - Vivaldiego, Telemanna, Bacha – wspomaga i przyspiesza proces przyswajania wiedzy. Utwory Beethovena, Vivaldiego, Straussa harmonizują i integrują rytm pracy serca i mózgu.

Tym, którzy mają problemy ze słuchaniem muzyki klasycznej poleca się korzystanie z dźwięków natury - śpiewu ptaków, szumu wodospadu, potoku górskiego, fal morskich.

Dzieci mogą słuchać odpowiedniej muzyki podczas zabawy lub odrabiania lekcji. Najmłodsze chętnie zasypiają przy kołysankach. Bada się także wpływ muzyki podczas snu, a dotychczasowe wyniki zachęcają także do takiej formy stymulowania naszego mózgu i układu nerwowego.

---

Beata Kołodziejczyk
KREATYWKA - Pracownie Dziecięcych Marzeń- rozwojowe zajęcia z muzyką dla niemowląt i małych dzieci, Koncerty Dziecinnie Proste
(fem)portal ekobiety.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

niedziela, 28 listopada 2010

Spodnie na zimę dla dziecka-jak wybrać?

Spodnie na zimę dla dziecka- jak wybrać?

Autorem artykułu jest Adriana Miler



Na zimowe spacery doskonale sprawdzają się kombinezony. Ale jeśli mamy kurtkę i nie chcemy inwestowac w kupno całego kombinezonu, warto zakupić same spodnie. Jakie? Oczywiście ocieplane, wodoodporne i wiatroszczelne. Taką przeciez funkcję maja spełniać.

spodnie zimowe dla dziecka

Na zimowe spacery z dzieckiem doskonale sprawdzają się kombinezony. Ale jeśli mamy kurtkę i nie chcemy inwestowac w kupno całego kombinezonu, warto zakupić same spodnie. Jakie? Oczywiście ocieplane, wodoodporne i wiatroszczelne. Taką przeciez funkcję mają spełniać. Zaglądajmy więc odważnie do sklepów oferujących ubranka dla dzieci.

spodnie ocieplane dla dziecka

Chcemy, by maluszkowi było ciepło podczas jazdy na sankach czy lepienia bałwana. Idelanie, gdy spodnie mają szelki, najlepiej regulowane- nie grozi nam wówczas "zjeżdżanie spodni" z dziecka- spodnie są podtrzymywane własnie na ramionkach. Spodnie powinny się zapinac na zamek- by było łatwo zdjąc i załozyć spodnie. Jesli spodenki mają regulowane szelki- wóczas jest szansa, że spodnie posłużą nawet 2 sezony.

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich lekkośc- przecież pociecha musi mieć swobodę ruchu. Dodatkowym atutem dobrych spodni zimowych jest tez osłonka na buty chorniąca przed wpadaniem śniegu do butów.

mat0819492

Osłonka tak umieszczona jest wewnątrz nogawki, jest odpowiednio zaimpregnowana, by nie przemakać.

Na zimowe spacery muszą być tez zabezpieczone rączki maluszka- odpowiednie rękawiczki zapenią ciepło rączkom- najlepsze sa takie, gdzie wszyskie paluszki są razem , jedynie kciuk oddzielony. W takich rękawiczkach jest najcieplej.

Dobrym uzupełnieniem stroju zimowego są spodnie dresowe czy polarkowe- wygodne i ciepłe,a jesli na gumce- łatwe w obsłudze dla dziecka. Ma to ogromne znaczenie dla przedszkolaków. W wyprawce przedszkolaka nie może zabraknąć spodni na gumce, butków zapinanych na rzep, ocieplanych spodni na zimę - przecież dzieci wychodzą na spacerki i zwykłe spodnie szybko by sie przemoczyły i maluszek przeziębiony.

Życzymy udanych poszukwiań spodni ocieplanych na zimę i mnóstwa wrażeń podczas spacerów zimowych, również kuligów:)

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Body dla niemowląt i młodszych dzieci

Body dla niemowląt i młodszych dzieci

Autorem artykułu jest Bacran



Kaftaniki, koszulki, śpioszki, pajacyki... ubranek dla niemowląt jest całe mnóstwo. Wszystkim Mamom chcielibyśmy przedstawić wynalazek ostatnich lat - body.

Każda Mama Niemowlaczka z pewnością poznała doskonały wynalazek, jakim niewątpliwie jest body. Dla niewtajemniczonych: body to taka jakby bluzeczka połączona z majteczkami. Idealna dla Maluszków, które noszą jeszcze pieluszki – bo świetnie te pieluszki przytrzymuje. Poza tym nie dopuści do przewiania nerek, bo się nie podwinie jak zwykła bluzka.

body polo MariquitaNa naszym rynku jest wiele różnych rodzajów bodziaków: z długim rękawkiem, z krótkim rękawkiem, na ramiączkach (jak podkoszulek). Body występują w wersji bieliźnianej (do noszenia pod bluzeczkami), codziennej oraz eleganckiej, mogą być z kołnierzykiem, z odświętnymi ozdobami, typu aksamitne lamówki, koronki, kokardki, zapinane jak koszula czy z zapięciem polo. Najlatwiej ubrać Maluszka w body zapinane z przodu na zatrzaski lub zapinane kopertowo: wystaczy rozpiąć body i rozchylić jego brzegi, na środku ubranka położyć Maleństwo, delikatnie włożyć rączki w rękawki i całość zapiąć (z przodu i w kroku). Zapinane body polecamy szczególnie Mamusiom-debiutantkom: będzie im na pewno łatwiej poradzić sobie z ubieraniem Dzidziusia, jeśli wybiorą ubranka właśnie tego typu.

body MariquitaJeszcze słów kilka o materiałach, z których szyte są body. Dla najmłodszych dzieci powinny być one z delikatnej, atestowanej, przewiewnej bawełny. Takie body mają w ofercie doskonałe polskie firmy, jak na przykład Dany czy nieco droższa Sofija. Bodziaki, które pasują do kolekcji z innymi ubrankami proponuje Mariquita, Coccodrillo czy Tup-Tup. Na chłodniejsze pory roku świetnie sprawdzają się body z termofrotki lub z grubszej bawełny, z ciepłym puszkiem pod spodem. Będą one chronić delikatną skórę przed chłodem, a ponieważ są przewiewne, nie dopuszczą do przegrzania i powstania potówek.

body Tup-TupBody są lekke i wygodne, nie krępują ruchów dziecka, przytrzymują na swoim miejscu pieluszkę, nie dopuszczają do przechłodzenia plecków dziecka, łatwo jest je założyć. Mają naprawdę wiele zalet, dlatego polecamy ten typ ubranka dla wszystkich młodszych Dzieci.

---

Specjalista od ubranek dla dzieci


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zalety pieluch wielorazowych

Zalety pieluch wielorazowych

Autorem artykułu jest andrzej milczan



Pieluszki jednorazowe powoli odchodzą do lamusa - coraz modniejsze stają się pieluchy wielorazowe. Te jednak nie są już starymi, ciężkimi pieluchami tetrowymi. Nowoczesne wielorazówki to wygodne, zdrowe i komfortowe zabezpieczenie.

Na hasło “pieluchy wielorazowe” niektórym rodzicom - szczególnie mamom - może cierpnąć skóra. Pojawia się obraz pieluch tetrowych, które trzeba moczyć, gotować, a później dokładnie prasować. Tak było kiedyś, teraz na szczęście jest już zupełnie inaczej. Pielucha tetrowa doczekała się nowej odsłony - pięknej, nowoczesnej, ekologicznej i przede wszystkim zdrowej dla dziecka pieluchy wielorazowej.

Pieluszki wielorazowe - zalety

Dlaczego pieluchy jednorazowe odchodzą do lamusa i czemu warto stosować pieluszki wielorazowe:
nie zawierają szkodliwych, toksycznych substancji, którymi przesiąknięte są pieluchy jednorazowe, co oznacza mniej odpażeń i chorób typu - pieluszkowe zapalenie skóry,
są miękkie i przyjemne w dotyku dla dziecka i mamy,
są ekologiczne - dzieko używając pieluchy jednorazowe zaśmieca naszą planetę ponad 6 tysiącami pieluch, które rozkładają się 300 -500 lat.
są estetyczne - nowoczesne wzornictwo, atrakcyjne dla oka zaskoczy nawet najbardziej wymagające mamy
są bezpieczne i proste w obsłudze
lepiej działają na odparzenia pupy dziecka


Pieluchy wielorazowe trzeba wprawdzie prać, jednak bilans zużycia wody i prądu wychodzi na zdecydowaną korzyść wielorazówek. Te pieluchy są po prostu tańsze - podczas całego okresu pieluszkowania dziecka (czyli ok. 2,5 roku) przy użyciu pieluch jednorazowych musimy wydać około 3,5 tyś. złotych. Zestaw pieluch wielorazowych kosztuje około 600 -800 zł. Zwykle w zestawie jest pewna ich ilość (od dziesięciu do dwudziestu sztuk), producenci również często dodają ciekawe dodatki i akcesoria.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kobieta w ciąży w samochodzie

Kobieta w ciąży w samochodzie.

Autorem artykułu jest Strefa2A



Kobiety w ciąży jeżdżące samochodami, jako kierowca lub jako pasażer, muszą bezwarunkowo zapinać pasy bezpieczeństwa. Ale czy standardowe pasy bezpieczeństwa są bezpieczne dla Twojego nienarodzonego jeszcze dziecka?

Testy robione na całym świecie wykazują, że gdy kobieta w ciąży ma prawidłowo zapięte w samochodzie pasy bezpieczeństwa, znacznie ogranicza ryzyko odniesienia urazu przez nienarodzone dziecko. Ale co to znaczy prawidłowo zapięte pasy, gdy kobieta jest w ciąży? Otóż testy wykazały, że aby ochronić kobietę w ciąży oraz jej nienarodzone dziecko, od urazów nawet przy najmniejszej kolizji należy przesunąć nacisk pasów bezpieczeństwa z brzucha na uda. Rozwiązanie takie zostało wynalezione i poddane wielu testom w Australii. Australijscy inżynierowie wynaleźli proste siedzisko o nazwie Tummy Shield. Siedzisko jest wykonane z ostrożnie zaprojektowanych bardzo wytrzymałych na rozciąganie materiałów. Dodatkowo wzmocnione zastosowaniem nierdzewnej stali o wadze prawie 4,5kg. Siedzisko obszyte jest wysokiej jakości ognioodpornym materiałem, podobnym do tych stosowanych w samolotach. Tummy Shield przeszedł intensywne badania i testy w kilku wiodących australijskich ośrodkach badawczych (posiadających międzynarodowe akredytacje), włączając w to testy zderzeniowe (crash testy) przy dużych prędkościach. Tummy Shield jest starannie zaprojektowane, aby zmniejszyć lub wyeliminować ryzyko obrażeń Twojego nienarodzonego dziecka i łożyska, które chroni Twoje dziecko. Używając Tummy Shield redukujesz ryzyko poprzez przesunięcie pasów bezpieczeństwa z dala od brzucha. Dziecko może swobodnie pływać w łonie matki, co w sposób naturalny absorbuje wstrząsy, a tym samym znacząco minimalizuje ryzyko poważnych obrażeń lub utraty Twojego nienarodzonego dziecka. Siedzisko Tummy Shield jest łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu i pasuje do każdego modelu samochodu.

---

Strefa2A


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Relaks w ciąży

Relaks w ciąży

Autorem artykułu jest SuperJA



Aby budowanie ciepłej relacji matki i dziecka było możliwe, potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa i wewnętrzna równowaga. Dziecko bezbłędnie wyczuwa wszystkie emocje swojej matki. Razem przechodzą przez kolejne tygodnie ciąży i warto, aby był to czas wzajemnego obdarowywania się dobrymi uczuciami

Mężowie prężą się dumnie szczęśliwi, że lada dzień zostaną ojcami. Matki i teściowe nie ustają w dawaniu dobrych rad. Przyjaciółki straszą bólem i depresją poporodową… Kobiecie w ciąży nie jest łatwo być radosną i spokojną o swój los, bo choć wszyscy ją wspierają, w swoich lękach i wątpliwościach tak naprawdę pozostaje sama.

Ciąża nie jest chorobą – powtarzają lekarze i psycholodzy. To prawda. Ale bez wątpienia jest to stan wyjątkowy, w którym świat zmienia się dość gwałtownie. Przybywa kilogramów, rzeczy dotychczas proste stają się prawie niewykonalne, brakuje sprawności i energii. Z każdym tygodniem trudniej jest chodzić, do głosu dochodzą niepokoje, które każą myśleć o wszystkich możliwych kłopotach. A przecież jest to ten moment, gdy matka i dziecko nawiązują ze sobą pierwsze relacje, rodzi się między nimi ta niepowtarzalna bliskość, która w przyszłości zaowocuje pięknym macierzyństwem i szczęśliwym życiem obojga. Szkoda byłoby to przegapić…

Aby budowanie ciepłej relacji matki i dziecka było możliwe, potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa i wewnętrzna równowaga. Dziecko bezbłędnie wyczuwa wszystkie emocje swojej matki. Razem przechodzą przez kolejne tygodnie ciąży i warto, aby był to czas wzajemnego obdarowywania się dobrymi uczuciami. Wypoczęta i spokojna mama może otoczyć swojego maluszka radością i miłością. Dlatego tak ważne jest zadbanie o dobry nastrój i świadomy relaks kobiety w ciąży. Zrelaksowana przyszła mama znajdzie w sobie dość siły, by pokonać niedogodności związane z ciążą. Będzie gotowa stawić czoła stresom i zwątpieniom, nie podda się czarnym myślom. Z większą akceptacją podejdzie do zmian w swoim ciele, skupiając się na tym, co jest najważniejsze – na swojej miłości do dziecka.

Nagranie „Relaks w ciąży” oferowane przez NeuroExpander na stronie internetowej www.relakswciazy.pl to profesjonalna sesja relaksacyjna skierowana do przyszłych mam. Sprzyja ona odnajdywaniu kontaktu z ciałem, usuwaniu napięć i poszukiwaniu radości. Głęboka relaksacja daje większe możliwości, a przy tym pozostaje absolutnie bezpieczna zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej dziecka.

Każde nagranie przygotowywane jest indywidualnie - pojawia się w nim imię przyszłej mamy, która będzie go słuchać. To zwiększa skuteczność sesji, pomaga osiągać własne tempo relaksu i porozumienia ze sobą. Nic tu nie jest narzucone. Wszystko ma sprzyjać uwolnieniu energii i odkrywaniu dobrych emocji, a cały proces odbywa się spontanicznie i naturalnie.

Większość kobiet wie, jak ważne w ciąży jest zdrowe odżywianie, unikanie alkoholu i papierosów oraz stosowanie się do zaleceń lekarza. Niewiele jednak kobiet zdaje sobie sprawę, że równie ważnym czynnikiem dla prawidłowego rozwoju dziecka jest relaks – twierdzi dr Alicja Ceran z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Samopoczucie psychiczne przyszłej mamy wpływa na to, jak kształtować się będzie układ nerwowy dziecka. Nagranie „Relaks w ciąży” może pomóc w zrelaksowaniu się przyszłych mam, a skuteczność zastosowanej w nagraniu techniki wizualizacji została wielokrotnie udowodniona.

W nagraniu wykorzystano najnowsze osiągnięcia z dziedziny neurologii. Odpowiednio dobrana muzyka oraz tempo nagrania wprowadzają umysł przyszłej mamy w stan pełnej relaksacji, kiedy wytwarzane są fale ALFA. Z kolei dzięki wykorzystanej w nagraniu technologii dudnień różnicowych następuje wzrost percepcji oraz przyswajania nowych bodźców. Technika jest absolutnie bezpieczna dla mamy i jej maleństwa.

Opinia eksperta

Dr n. med. Alicja Ceran
Centrum Diagnostyki Prenatarnej
Instytut Matki i Dziecka w Warszawie

Większość kobiet wie, jak ważne w ciąży jest zdrowe odżywianie, unikanie alkoholu i papierosów oraz stosowanie się do zaleceń lekarza. Niewiele jednak kobiet zdaje sobie sprawę, że równie ważnym czynnikiem dla prawidłowego rozwoju dziecka jest relaks. Samopoczucie psychiczne przyszłej mamy wpływa na to, jak kształtować się będzie układ nerwowy dziecka.


Między kobietą a rozwijającym się w jej ciele płodem istnieje łączność neurohormonalna i psychiczna. Przez neurohormony stres kobiety udziela się dziecku i przeciwnie – relaks psychiczny mamy wprowadza dziecko w stan relaksu. W stanach niepokoju zmienia się poziom substancji chemicznych we krwi, takich jak: adrenalina, noradrenalina, dopomina, serotonina czy oksytocyna. Substancje te natychmiast docierają przez łożysko do krwiobiegu dziecka i wpływają na pracę poszczególnych jego organów.

Częsty dopływ dużej dawki hormonów stresu do niedojrzałego układu nerwowego rozwijającego się dziecka może wywołać stan ciągłej, nadmiernej czujności i wrażliwości. Wpływ tych hormonów na nienarodzone dziecko jest szczególnie niebezpieczny podczas ostatnich trzech tygodni ciąży, kiedy to następuje skok w rozwoju mózgu. Istnieje duże ryzyko, że dziecko silnie „zestresowane” przed przyjściem na świat będzie miało znaczne problemy z regulacją emocji po urodzeniu, tym samym będzie bardziej niespokojne, płaczliwe i może mieć problemy ze snem.

Aby zapewnić sobie dobre samopoczucie, przyszła mama może skorzystać z technik relaksacji. W stanie relaksu zmniejsza się napięcie mięsni, spada ciśnienie krwi, oddech staje się pogłębiony i wyrównany.


Nagranie „Relaks w ciąży” może pomóc w zrelaksowaniu się przyszłych mam. Zastosowana w nagraniu technika wizualizacji, polegająca na aktywizowaniu doświadczeń zmysłowych i emocjonalnych, bywa dość szeroko wykorzystywana w pracy w wielu dziedzinach (np. m.in. w treningu sportowców). Choć nie każdy jest tak samo podatny na jej wpływ, skuteczność wizualizacji została wielokrotnie udowodniona. Relaksacji można poddawać się codziennie.



UWAGA! KONKURS. DO WYGRANIA NAGRANIE "RELAKS W CIĄŻY". Zapraszamy na stronę www.superja.pl

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Ciąża przeżycie dla każdej matki

Ciąża przeżycie, dla każdej matki.

Autorem artykułu jest Arek S



Dlaczego ciąża zmienia tak bardzo życie matki, oraz dlaczego te zmiany sprawiają, że stajemy się lepszymi ludźmi? Artykuł ma na celu opisanie ciąży, oraz informacje na temat dziecka

Ciąża jest na swój sposób wyjątkowa i każda kobieta powinna doświadczyć stanu ciąży. Ciąża wymaga jednak od matki wielkiego poświęcenia, oraz odpowiedzialności, gdyż w czasie ciąży będziemy musieli wiele rzeczy sobie odpuścić. Przede wszystkim alkohol papierosy, które mogą zaszkodzić naszemu dziecku i sprawić, że płód nie rozwinie się prawidłowo. Rozwój płodu każdego małego dziecka jest prawie zawsze taki sam, bądź bardzo podobny. Dziecko szczególnie w pierwszych tygodniach bardzo szybko przybiera na masie, oraz szybko rośnie

Ciąża tydzień po tygodniu trwa, a ty starasz się by jak najlepiej przeżyć ciążę, dlatego też powinnaś zadbać by żywność, którą spożywasz była przede wszystkim zdrowo, a więc zawierała dużo owoców, oraz warzyw. W zależności od tego co będziesz spożywać dziecko będzie również to jeść, a nie każda potrawa może mu tak smakować jak tobie. Pokarm podawany jest dziecku za pomocą pępowiny. Pępowina dostarcza wszystkie niezbędne substancje odżywcze do tego by dziecko mogło rozwijać się w brzuchu mamy. Jeżeli dbasz o swoją formę kondycyjną ważnym elementem jest to by dziecko nie odczuwało zdenerwowania. Dziecko potrafi wychwycić zdenerwowanie, a co sprawi, że może się niecierpliwić. Uspokoić może dziecko przede wszystkim pływanie, więc jeśli lubisz pływać powinnaś jak najczęściej udawać się na basen by dziecko mogło się zrelaksować. Pozytywnie może również wpływać muzyka. Warto również wiedzieć, który tydzień ciąży aktualnie się znajdujemy, dzięki temu będziemy mogli wiedzieć kiedy trzeba zrobić odpowiednie badania.

Podsumowując na koniec ciąża jest bardzo wielkim przeżyciem dla rodziców. Ciąża jest przede wszystkim próbą związku, oraz sprawi, że relacje między rodzicami znacznie się poprawią. Dziecko sprawi, że będziesz się znacznie więcej śmiała, będziecie mogli mieć więcej radości życia. Najważniejsze jest to, że będziemy mieli dla kogo żyć.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Podaruj dziecku język

Podaruj dziecku język

Autorem artykułu jest Logopeda



Pragniesz, aby Twoje dziecko rozwijało się jak najlepiej i świetnie radziło sobie w życiu? Wielojęzyczność to jedna z najcenniejszych umiejętności, jakie możesz mu ofiarować.




Przyspieszy jego rozwój, ułatwi naukę kolejnych języków w późniejszej edukacji i umożliwi międzynarodową karierę a także opóźni demencję.

Pragniesz, aby Twoje dziecko rozwijało się jak najlepiej i świetnie radziło sobie w życiu? Wielojęzyczność to jedna z najcenniejszych umiejętności, jakie możesz mu ofiarować. Przyspieszy jego rozwój, ułatwi naukę kolejnych języków w późniejszej edukacji i umożliwi międzynarodową karierę a także opóźni demencję.

Już niemowlęta potrafią rozróżniać języki na podstawie obserwacji ruchu warg. Ich ciekawość świata oraz wyjątkowo chłonny mózg pozwalają na wykorzystanie tej umiejętności i nauczenie ich rozumienia wielu języków, a następnie posługiwania się nimi. Warto zacząć naukę języków jak najwcześniej, choć także dzieci kilkuletnie świetnie sobie z tym radzą. Za górną granicę wieku naukowcy podają 7-9, a nawet 12 rok życia, w zależności od rozpoczęcia okresu pokwitania. Wówczas mózg zatraca umiejętność chłonięcia języków i musi się ich uczyć. Ponadto usztywniają się elementy aparatu głosowego odpowiedzialne za akcent wymowy, co później utrudnia opanowanie nowych języków.

Dzieci wielojęzyczne nie mają problemów z rozróżnianiem języków, którymi się posługują, choć zdarza się, że zaczynają mówić trochę później od rówieśników. Następnie rozwój mowy postępuje skokowo i w krótkim czasie dzieci robią ogromne postępy nie tylko w mówieniu, ale również czytaniu, pisaniu i liczeniu. Aktywna stymulacja mózgu, który jest zmuszany do ciągłego przełączania się pomiędzy językami, podnosi ich zdolności kreatywnego myślenia oraz ułatwia przyswajanie sobie wielu informacji. Dzieci wychowywane wielojęzycznie są też bardziej ciekawe świata i różnic w nim występujących oraz wykazują wyższy poziom tolerancji dla innych kultur.


Oczywiście osiągnięcie takich efektów wiąże się z konsekwentną i ciężką pracą rodziców. Są dwie podstawowe techniki, które mogą wybrać. Pierwsza z nich, Jedna osoba - Jeden język, polega na stosowaniu różnych języków przez różne osoby, np. tata mówi do dziecka tylko w języku angielskim, mama polskim, a opiekunka francuskim. Zaskakującym jest jak świetnie dziecko radzi sobie z rozróżnianiem poszczególnych języków i jak rzadko je myli podczas rozmowy w różnymi osobami.

Drugą metodą, stosowaną często przez rodziny emigrantów, jest metoda Jedno miejsce - Jeden język. Opiera się ona na założeniu, że języka kraju, w jakim dziecko jest wychowywane, nie trzeba uczyć w domu, bo poprzez kontakt z rówieśnikami i używanie go w szkole i tak go świetnie opanuje. W domu używany jest więc drugi język - np. najlepiej opanowany przez rodziców język obcy. Są też rodziny, które decydują się na pochodną tej metody - używanie języka obcego w domu zaczynają od weekendów i dni świątecznych. Pozwala im to na większe zaangażowanie się, a dzieci bardzo szybko chłoną język, gdy używają go z całą rodziną na atrakcyjnej wycieczce do zoo.

Dzięki zaangażowaniu rodziców w konsekwentne wprowadzenie którejś z metod dziecko może sprawnie posługiwać się nawet 4 językami. Naukowcy twierdzą, że dopiero przy wprowadzaniu piątego języka dziecko może poczuć się zdezorientowane. Przy wprowadzaniu większej ilości języków należy pamiętać, aby dziecko miało odpowiednio dużą styczność z danym językiem - najlepiej 30% w ciągu dnia. Ważne, aby naukę języków opierać nie tylko na rozmowie z dzieckiem. Im więcej źródeł wykorzystamy i na im więcej bodźców wpłyniemy, tym łatwiej i szybciej dziecko opanuje język. Dziecko powinno oglądać filmy, czytać książki i śpiewać piosenki w różnych językach. Uczyńmy z nauki języków świetną zabawę i owocny sposób na wspólne spędzanie czasu.

Warto pomyśleć o wprowadzaniu wielu języków przy wykorzystaniu metody migania z niemowlętami. Pomoże to im przypisać słowa z różnych języków do jednego znaku migowego.

---

www.logopeda.pl

s.mordwa@logopeda.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc

Autorem artykułu jest Raddi



Czy wiesz, jakie są potrzeby Twojego dziecka w pierwszym miesiącu życia? Czego potrzebuje, jak się rozwija? Przedstawiamy opis rozwoju dziecka w pierwszym miesiącu życia oraz udzielamy kilku praktycznych rad oraz wskazówek dotyczących pielęgnacji i opieki.

pierwszy miesiac

Rozwój

Noworodek w pierwszych dniach przyjmuje pozycję płodową, to znaczy energicznie prostuje i zgina kończyny a głowę układa na boczku. Pojawiają się tak zwane odruchy wrodzone, czyli ssanie, próby chwytania oraz poruszania się i przede wszystkim samodzielnego połykania

Gdy leży na plecach nie potrafi samodzielnie utrzymać główki na środku, przekręca ją w lewo i prawo

Leżąc na brzuszku po delikatnym uciśnięciu stopek próbuje pełznąć do przodu, tak zwanym skokiem (przejawia pierwsze odruchy pełzania)

Dziecko trzymane pod pachami w pozycji pionowej, gdy wyczuje stopkami podłoże automatycznie je prostuje. Wykazuje odruch podporowy

Przy powyższej sytuacji, gdy jedną nóżką dziecko dotyka podłoża, drugą odruchowo zgina-wykazuje pierwsze symptomy prób chodzenia

Gdy dotkniemy dłoń palcem, zostanie on dość silnie pochwycony

Dziecko leżące na plecach reaguje na nagłe bodźce świetlne (włączenie oświetlenia w domu, refleksy świateł przejeżdżającego samochodu) orz dźwiękowe (np. radio, klakson, szczekanie psa) nagłym rozłożeniem rączek wraz z wyprostowaniem paluszków. Po chwili wraca jednak do poprzedniej pozycji

Jest bardzo czułe na dotyk. Gdy jest podenerwowane uspokaja się po wzięciu na ręce

Krzyk dziecka nie jest zróżnicowany, raczej jednostajny

Masa ciała powiększa około 700 g

Pielęgnacja i opieka

1-2 dzień, czyli jeszcze dziecko przebywa w szpitalu, gdzie zostaje poddane standardowym szczepieniom przeciw gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

4-5 dzień – przeprowadzane są badania przesiewowe mające na celu wykryć takie choroby jak; fenyloketunuria oraz hipotyreoza. W przypadku ich wykrycia informacja taka natychmiast zostaje przekazana matce

W trzecim tygodniu dziecku powinno zacząć się podawać witaminę D3 w jednostkach wynoszących od 600 do 100 zależnie od pory roku

Zaczyna się karmienie piersią po zasygnalizowaniu potrzeby przez dziecko. W tym okresie nie należy podawać innych płynów gdyż naturalne mleko matki ma w sobie wystarczające bogactwo składników niezbędnych dziecku na tym etapie rozwoju

Gdy dziecko zostanie nakarmione, należy je przytrzymać przez kilka chwil w pozycji pionowej. Czynność ta ma na celu uwolnienie z organizmu powietrza połkniętego wraz z pokarmem poprzez tak zwane odbicie.

Smółka to potoczna nazwa pierwszych wypróżnień niemowlaka. Stolce są ciemne i rozrzedzone, z czasem zmieniają barwę na musztardową. Konsystencja kału jest różna podobnie jak częstotliwość. Przy naturalnym karmieniu może to być jedno lub kilka wypróżnień dziennie. Nagła zmiana koloru, konsystencji oraz częstotliwości jest niepokojącym sygnałem. Po każdym wypróżnieniu należy pupkę niemowlaka dokładnie umyć oraz natłuścić.

20°C to idealna temperatura dla noworodka i nie należy jej przekraczać. Jedynie podczas kąpieli powinniśmy ją zwiększyć o kilka stopni

Przez pierwsze dni nie powinno się zmywać warstwy płodowej, która jest idealną, naturalną warstwą ochronną. Później należy dziecko kapać w temperaturze 37°C, czyli nieznacznie wyższej niż temperatura ciała.

Dziecko powinniśmy kapać wieczorami, ponieważ o tej porze ma ono najdłuższy sen. Nie należy kapać dziecka bezpośrednio po jedzeniu jak również w momencie, gdy zbliża się pora jego karmienia.

Do momentu samodzielnego odpadnięcia resztek pępowiny, nie wolno tego miejsca moczyć. Należy je przemywać 70% roztworem spirytusu i zabezpieczać wyjałowioną gazą

Oczka dziecka przemywamy solą fizjologiczną lub przegotowaną wodą w kierunku od zewnątrz do wewnątrz oczek. Nie ma potrzeby w tym okresie życia niemowlaka czyścić uszu oraz noska, chyba, że wydzielina zalegająca w nozdrzach utrudnia oddychanie. Wówczas czyścimy delikatnie nosek pałeczką kosmetyczną

Po każdej kąpieli należy pamiętać, by natłuścić obowiązkowo pachwiny, szyję oraz pachy i inne łuszczące się miejsca.

W czasie przewijania nie należy prostować dziecku nóżek oraz unosić za stópki – grozi to wywichnięciem stawów biodrowych. Wskazane natomiast jest umieszczenie dodatkowej poduszki zabezpieczającej uda dziecka w „żabim” położeniu. Sprzyja to prawidłowemu rozwojowi stawów.

Należy pamiętać o regularnym obcinaniu dziecku paznokci. Należy to robić w momencie, gdy dziecko śpi przy użyciu specjalnych cążek lub nożyczek dla dzieci, przemytych uprzednio spirytusem.

Materacyk, na którym leży dziecko powinien być równy i raczej twardy, nie należy używać poduszki. W miejscu gdzie dziecko trzyma główkę, możemy umieścić coś niewielkiego pod materacykiem, tworząc niewielkie wzniesienie. Możemy wraz z dzieckiem udawać się na spacery już w drugim tygodniu jego życia. Jeżeli na dworze jednak jest zimno lub chłodno, dziecko należy przyzwyczajać do warunków zewnętrznych poprzez uchylanie bądź kilkuminutowe otwieranie okna (należy jedna wówczas dziecko ubrać odpowiednio!)

---

www.abcmama.pl - wszystko co chciałybyście wiedzieć o macierzyństwie i byciu mamą


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl